דיסקשן טיים: מתי צורכים חלבונים – לפני או אחרי אימון?

מי שמתאמן, יודע על מה אנחנו מדברים: באמצע חדר ההלבשה, בין אדי הזיעה, האדרנלין והאנדרופינים, קיים ויכוח אחד שכנראה שלא ייפתר לעולם: איך ומתי צורכים חלבון? האם לפני האימון, אחריו או אולי אפילו במהלכו?

ברור שגם אם נפרוש בפניכם כעת את הטיעונים המחקריים וההגיוניים ביותר, כנראה שלא תזוזו מיד מדעתכם. ואתם יודעים מה? זה לגמרי בסדר. כי אי אפשר לצפות מאף אחד להודות בקול ששעות על גבי שעות של דחיקת משקלים, הגדלת עומסים ומאמץ עילאי היו יכולות להיות אפקטיביות יותר.

אז קודם כל – תנו לנו להרגיע אתכם: אין לנו כל כוונה לסתור את כל מה שהאמנתם בו עד היום. ובכל זאת- ריכזנו לכם את כל מה שחשוב לדעת על צריכה נכונה של חלבונים סמוך לאימון גופני.

 

חלבון בונה שריר בונה חלבון

 

מכירים את האימרה "עם בונה צבא בונה עם"?

רגע לפני שנכנסים פנימה לשאלת הטיימינג, חשוב להבין שהחלבונים הם למעשה החיילים הקטנים שלנו. הם מהווים כוח עבודה פשוט, מוכוון מטרה, פונקציונלי ומוכן להפעלה בהתאם להוראות המפקד.

לחלבון שני תפקידים מרכזיים: לבנות את השריר באופן קבוע, ולהגדיל את הגירוי של השריר לפני ובזמן פעילות גופנית כדי לאפשר לו לגדול עוד יותר.

הגירוי הזה גורם לכך שהשריר מנהל תקשורת ישירה עם החלבון ולמעשה "מכשיר" אותו לביצוע תפקידו הייעודי בזמן האימון: למתוח את הגירוי עוד יותר, לבנות את השריר לזמן ממושך יותר, לדבוק במשימה ולחתור לנצחון, שהוא כאמור בנייה מוגברת של השריר.

תהליך הבנייה הזה מתבצע כל הזמן, ולא רק סמוך לאימון. מכאן חשוב קודם כל להבין את נקודת המוצא הראשונה: ללא קשר לאימון – מומלץ מאוד להגדיל את כמות החלבון הכללית שאנחנו צורכים, ולשלב בתפריט היומי יותר יוגורטים ומוצרי חלב נוספים, ביצים, בשר, עוף ודגים – או מוצרי סויה וקטניות.

 

כשהגלים מתחזקים החזקים מתגלים

 

מתאמנים רבים אימצו את התפיסה לפיה חובה לצרוך חלבון תוך שעה גג מרגע סיום אימון כוח או התנגדות, אחרת השריר לא ייבנה והאימון כולו "ירד לטמיון". בין אם מצאתם את עצמכם משקשקים אבקת חלבון כבר במלתחות, ובין אם מיהרתם הביתה כדי לפתוח קופסת טונה – תנו לנו לנפץ לכם מיתוס קטן: חלון ההזדמנויות הזה הוא הרבה יותר ארוך משחשבתם, ויכול להימשך שעתיים, שלוש ואף שעות מרובות לאחר האימון.

יחד עם זאת, מובן מאליו שהשעות הסמוכות שלאחר אימון אכן יותר אפקטיביות לבנייה מיטבית של השריר. לכן, לאחר האימון מומלץ לצרוך חלבונים 'זריזים' – כאלו המתעכלים בקלות ובמהירות וכתוצאה מכך, בזמן גירוי מגיעים לדם ולשרירים מהר הרבה יותר.

החלבונים 'הזריזים' ביותר הם חלבוני מי הגבינה וכן חלבון סויה. את חלבוני מי הגבינה ניתן למצוא בשפע במוצרי חלב ניגרים כמו :חלב, לבן, גבינות רכות ויוגורטים עשירים בחלבון.
 

יוגורט מולר אקטיב – החלבון הזריז והטעים שלא הכרתם

 

תכירו את מולר אקטיב, סדרת היוגורטים החדשה של מולר שפותחה במיוחד למתאמנים חובבנים ומקצוענים שמבינים את החשיבות של צריכת חלבונים לאחר אימון אבל לא מוכנים בשום אופן להתפשר על הטעם.

סדרת מולר אקטיב מכילה את כמות החלבון המומלצת לאחר אימון ועשירה בסידן ההכרחי לשמירה על צפיפות העצם.

יתרה מכך: היא מגיעה בשלושה טעמים נפלאים, במיוחד לרגעים הקטנים והמפנקים שאחרי האימון: מולר אקטיב בטעם טבעי, המכיל 20 גרם חלבון, מולר אקטיב עם תות שדה ומולר אקטיב עם פירות יער, המכילים 12 גרם חלבון כל אחד. כל שנותר לכם הוא לבחור את המועדף עליכם, ליהנות מהאפקט של מנת חלבון 'זריזה' ישירות לשריר ולהתענג על המרקם הקרמי והטעם המפנק שיישאר אתכם עד לאימון הבא לפחות.

מולריוטיובפייסבוק